понеделник, 17 јуни 2024

Израел ги повлече своите амбасадори во Норвешка, Шпанија и Ирска

„На ирскиот, шпанскиот и норвешкиот амбасадор ќе им пуштиме едно видео од 7 октомври.“

Фото: ЕПА

Објавено на

часот

Сподели

Израел денеска соопшти дека го отповикува израелскиот амбасадор во Шпанија, откако ги повлече своите амбасадори во Ирска и Норвешка.

Но, исто така, рече дека ги повикува амбасадорите на Ирска, Шпанија и Норвешка во Израел на „укорувачки разговор“ – за време на кој тие ќе го гледаат видеото од киднапирањето на женските израелски војници на 7 октомври.

Израелскиот министер за надворешни работи, Израел Кац, рече: „Историјата ќе памети дека Шпанија, Норвешка и Ирска решија да им доделат златен медал на Хамасовите убијци и силувачи, кои силуваа тинејџерки и палеа бебиња.“

„Наредив амбасадорите веднаш да бидат повикани на укорувачки разговори – за време на кои тие ќе го гледаат ужасното киднапирање на видеото од киднапирањето на женските набљудувачи за да им илустрирам каква извртена одлука донеле нивните влади.“

Тероризмот се исплаќа, рече израелскиот министер за надворешни работи

„Денешната одлука испраќа порака до Палестинците и светот: тероризмот се исплаќа“, рече израелскиот министер за надворешни работи, Израел Кац.

„Откако терористичката организација Хамас го изврши најголемиот масакр на Евреите од Холокаустот, по извршените грозоморни сексуални злосторства на кои сведочеше светот, овие земји избраа да ги наградат Хамас и Иран со признавање на палестинска држава.“

„Овој искривен чекор на овие земји е неправда кон споменот на жртвите од 7.10., удар врз напорите за враќање на 128-те заложници и поттик за Хамас и иранските џихадисти, што ја поткопува шансата за мир и го доведува во прашање правото на Израел за самоодбрана“.

„Им испраќам јасна порака на Ирска и Норвешка: Израел нема да отстапи против оние што го поткопуваат неговиот суверенитет и ја загрозуваат неговата безбедност“, рече Кац.

„Израел нема молчаливо да премине преку ова – нивниот чекор ќе има сериозни последици.“

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ