сабота, 22 јуни 2024

Изгоре и потона суперјахта вредна 7 милиони евра (ВИДЕО)

Објавено на

часот

Сподели

Пожарот избувнал во саботата, а очевидци велат дека прво слушнале тресок, а потоа виделе огромен облак од црн чад. Засега нема информации за повредени.

Пожарникарите брзо пристигнале на местото на несреќата, а полицијата ја евакуирала блиската плажа и патиштата, пишува Гардијан.

Агенцијата за животна средина (ЕА) соопшти дека се верува дека на јахтата имало околу девет тони бензин.

Полицијата соопшти дека оние што живеат во близина треба да ги држат вратите и прозорците затворени „поради количината на чад и испарување“. Додавајќи дека сè уште не е позната причината за пожарот.

ЕА додаде дека фокусот сега е префрлен на загадувањето бидејќи бродот е потонат.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ