недела, 14 април 2024

Ивановски постави нов македонски рекорд, малку фалеше и за олимписка норма

Најдобриот македонски маратонец, Дарио Ивановски оствари нов голем резултат, овојпат на маратонот во Севиља постави нов државен рекорд.

Објавено на

часот

Сподели

Дарио Ивановски го заврши маратонот за време од 2:08.25, што значи дека го подобри националниот рекорд за цели три и пол минути.

На Ивановски му фалеа само 15 секунди за да обезбеди и олимписка норма за Париз која изнесува 2:08.10.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ