сабота, 2 март 2024

Италија воведе вонредна состојба поради приливот на мигранти

Објавено на

часот

Сподели

Вонредната состојба ќе биде поддржана со првично финансирање од пет милиони евра, соопшти Министерството за море и цивилна заштита и ќе трае шест месеци.

„Нека биде јасно, ова не го решава проблемот, решението е поврзано со внимателна и одговорна интервенција на Европската унија“, изјави министерот за цивилна заштита, Нело Мусумечи, пренесе АП.

Мерката ќе ѝ овозможи на владата на Џорџа Мелони побрзо да ги врати оние на кои не им е дозволено да останат во Италија, зголемувајќи ги наредбите за идентификација и депортација, рече владин извор.

Владата, која е на функција од октомври, вети дека ќе ја спречи масовната имиграција, но околу 31.300 мигранти пристигнаа во Италија од почетокот на годината, според податоците на Министерството за внатрешни работи, во споредба со околу 7.900 во истиот период минатата година.

Крајбрежната стража во понеделникот предводеше спасувачки операции во кои беа вклучени два брода со вкупно 1.200 луѓе, а добротворните групи исто така ги здружија напорите за спасување животи на море.

По смртоносниот бродолом во јужниот италијански регион Калабрија на крајот на февруари, Мелони ја повика ЕУ да стори повеќе за да го запре приливот на нерегуларни мигранти, откако ги заостри затворските казни за шверцерите на луѓе.

„Точно е дека Министерството за внатрешни работи и институциите треба да имаат посебни овластувања за справување и управување со сложениот феномен што оптоварува некои јужни региони“, рече гувернерот на Калабрија, Роберто Очиуто.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ