вторник, 16 април 2024

Италија планира масовна евакуација поради континуираните земјотреси околу супервулканот

Италијанската влада размислува за масовна евакуација на десетици илјади луѓе кои живеат околу супервулканот Кампи Флегреј во близина на Неапол.

Објавено на

часот

Сподели

Новите мерки, вклучително и план за проверка на јачината на зградите во областа по неколкумесечните континуирани земјотреси, ќе бидат разгледани на состанок на владата.

Флегранските полиња се наоѓаат западно од Неапол и се преполни со градови и села, вклучувајќи ги Поцуоли, Ањано и Баколи, со вкупно население од над 500.000 луѓе.

Калдерата е прошарана со 24 кратери и е многу поголем вулкан од блискиот Везув, кој го уништи древниот римски град Помпеја во 79 година од нашата ера.

Во изминатиот месец регистрирани се повеќе од 1.100 земјотреси, вклучително и земјотрес со јачина од 4 степени во понеделникот и земјотрес со јачина од 4,2 минатата недела – најсилниот во областа во последните четири децении.

Експертите велат дека зголемената сеизмичка активност е веројатно поврзана со феноменот познат како брадисеизам, кога земјата се крева или спушта, во зависност од циклусот, предизвикана од полнење или празнење на подземните комори со магма.

Не постои непосредна опасност од ерупција, велат повеќето вулканолози, но со оглед на тоа што тлото моментално се подигнува за 1,5 см месечно, постои загриженост за влијанието врз локалните згради.

Министерот за цивилна заштита Нело Мусумечи рече дека евакуациите оваа недела ќе бидат започнати само во случај на „крајна потреба“.

Владата, исто така, се очекува да насочи повеќе ресурси до локалните агенции за цивилна заштита за да се осигури дека тие можат брзо да интервенираат во итни случаи и да финансираат комуникациска кампања за подигање на јавната свест, рече Мусумечи.

Локалните медиуми објавија дека група болници во областа ќе започнат со тестови за евакуација од петок за да се уверат дека се подготвени да се справат со посилни земјотреси или ерупции.

Последен пат кога Кампи Флегреј претрпе слична експлозија од потреси беше во 1980-тите. Во таа прилика 40.000 луѓе беа привремено евакуирани од Поцуоли.

Последната значајна ерупција била во 1538 година. Една од најголемите ерупции се случила пред 39.000 години и можеби довела до исчезнување на неандерталците, велат истражувачите. Магмата од таа експлозија е пронајдена на Гренланд, оддалечен 4.500 километри.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ