вторник, 25 јуни 2024

Италија: Насилството врз цивилите во Појасот Газа „веќе не може да се оправда“

Италијанските власти денеска објавија дека израелските напади врз палестинските цивили во Газа повеќе не се оправдани, што е една од најострите критики од Рим досега за воената кампања на Израел.

Фото: ЕПА

Објавено на

часот

Сподели

„Ситуацијата станува сѐ потешка. Палестинскиот народ е притиснат, а правата на невините мажи, жени и деца што немаат никаква врска со Хамас не се земаат предвид и тоа повеќе не може да се оправда“, изјави министерот за одбрана Гидо Крозето за СкајТГ24 ТВ.

„Ние со очај ја набљудуваме ситуацијата“, додаде тој.

Најмалку 35 Палестинци загинаа, а десетици се ранети во најновите израелски воздушни напади врз градот Рафа во јужниот дел на Појасот Газа. Израел тврди дека нападот бил насочен кон база на Хамас, иако главниот воен обвинител го нарече „многу сериозен“ и рече дека војската жали за какви било последици врз цивилите.

Крозето рече дека Италија начелно се согласува со одговорот на Израел на нападот на милитантите на Хамас на 7 октомври врз заедниците во јужен Израел, но додаде дека мора да се направи разлика меѓу исламистичката група и палестинскиот народ.

Во саботата италијанската премиерка Џорџа Мелони и министерот за надворешни работи Антонио Тајани се сретнаа со палестинскиот премиер Мохамад Мустафа во Рим, повторувајќи ги своите заложби за прекин на огнот и повикувајќи го Хамас да ги ослободи израелските заложници.

Италија во неколку наврати изјави дека Израел има право да се брани од Хамас. Минатата недела Рим рече дека одлуката на обвинителот на Меѓународниот кривичен суд да бара налог за апсење на израелските водачи под сомнение за воени злосторства е „неприфатлива“.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ