вторник, 21 мај 2024

Италија ќе има пет тима во ЛШ идната сезона, Германија и Англија водат мртва трка

Италија сигурно ќе има пет места во Лигата на шампионите следната сезона, а за такво нешто се борат и Германија и Англија, само една од нив ќе победи.

Објавено на

часот

Сподели

Со новиот систем во Лигата на шампионите ќе се зголеми бројот на учесници за четири, а две од тие места се доделени за земјите со најдобар рејтинг.

Иако веќе нема учесници во Лигата на шампионите, Италија е убедливо прва поради одличните резултати во Лига Европа и Конференциската лига.

И петтиот на табелата од Серија А ќе оди во најквалитетното европско клупско натпреварување.

За второто место се борат Германија и Англија. Германците се во блага предност во овој момент.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ