недела, 23 јуни 2024

Италија или Шпанија ќе имаат пет екипи во Лигата на шампионите идната сезона

Објавено на

часот

Сподели

Тоа е така бидејќи ниту Рома, ниту Севиља нема да се изборат за место во Лигата на шампионите преку домашното првенство. Римјаните се уште имаат теоретски шанси, но серијата лоши резултати им ги зема реалните можности. Севиља која имаше ужасен старт на сезоната во Ла Лига, нема ниту теоретски шанси да го направи тоа.

Единствена шанса за пласман во Лигата на шампионите и за двете екипи е освојување на Лига Европа.

Правилата велат дека победникот од ЛЕ оди директно во ЛШ, а таму Италија и Шпанија ќе имаат плус четири места изборени од домашните лиги. Па Рома или Севиља ќе бидат петтиот претставник на својата земја.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ