вторник, 18 јуни 2024

Историски успех: Алкалоид го освои Купот на Македонија

Алкалоид на пенали го победи Пелистер и го освои ракометниот Куп на Македонија, за тимот од Автокоманда ова е прв трофеј во сениорска конкуренција.

Објавено на

часот

Сподели

Откако во полуфиналето го елиминираше Вардар, во финалето Алкалоид го совлада актуелниот шампион Пелистер и дојде до трофејот во Купот на Македонија.

Натпреварот беше исклучително неизвесен, заврши нерешено 22-22, па пеналите го решаваа победникот. Во нив херој беше голманот на Алкалоид, Галевски кој одбрани два пенали на пелистерци и го донесе трфеојот.

Серијата почна со две одбрани, Лесјак и Галевски ги одбранија ударите на Серафимов и Кузмановски, во третата серија промашија и Радивојевиќ и Дамјан Митев, Галевски го одбрани ударот на Шорговски, а точка стави Џонов кој погоди за 3-1 и победа на Алкалоид.

Галевски ја доби наградата за најдобар голман, МВП трофејот му припадна на Филип Кузмановски, а Богдан Радивојевиќ ја доби наградата за најдобар стрелец.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ