четврток, 13 јуни 2024

Исламистичките милитанти убија шест лица во напад на нафтена бушотина во Пакистан

Објавено на

часот

Сподели

Ниту една организација сè уште не ја презеде одговорноста, а компанијата не одговори веднаш на барањето за коментар. Полицијата соопшти дека милитантите нападнале две бушотини, М-8 и М-10, со тешко оружје, вклучително и рачни ракетни фрлачи.

„Обезбедувањето кај М-8 го одбиле терористичкиот напад, но кај М-10 имало жртви“, рече Кан. Според полицијата, милитантите оштетиле и соларна централа пред да побегнат во соседната покраина Северен Вазиристан, од каде што дошле, според полицијата.

Различни милитантни групи, вклучително и пакистанските талибанци, со години дејствуваат во оддалечените планини на северозападот, од каде ги напаѓаат безбедносните сили и инфраструктурата во својата борба против државата.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ