недела, 23 јуни 2024

Иранскиот претседател и саудискиот принц зборуваа за прв пат по договорот за обновување на врските

Иранскиот претседател Ебрахим Раиси телефонски разговараше со саудискиот престолонаследник Мохамед бин Салман, објавија иранските државни медиуми, што претставува првпат двајцата лидери да имаат личен контакт од почетокот на зближувањето на земјите на почетокот на оваа година.

Објавено на

часот

Сподели

Двајцата лидери разговараа за ситуацијата на Блискиот Исток, објави државната новинска агенција ИРНА. Според Иран, во разговорите било истакнато „единството на исламскиот свет“.

Израел беше затекнат со голем напад на милитантите на Хамас од Појасот Газа во саботата и возврати со екстензивно бомбардирање на територијата. Повеќе од 1000 луѓе загинаа од двете страни.

Иранските лидери ги пофалија нападите на Хамас врз Израел, но негираа директна вмешаност. Саудиска Арабија се смета за важен заштитник на Палестинците.

Во саботата, Ријад повика на итен прекин на ескалацијата, истовремено обвинувајќи го израелското „лишување на палестинскиот народ од неговите легитимни права“ за нападите.

Иран и Саудиска Арабија долго време беа лути регионални ривали, но во март двете регионални сили објавија договор за обновување на дипломатските односи како дел од приближувањето со посредство на Кина.

Ријад ги прекина дипломатските контакти во 2016 година, откако демонстрантите ја нападнаа амбасадата на Саудиска Арабија во Техеран.

Сунитското кралство и мнозински шиитскиот Иран исто така беа на спротивни страни во воените конфликти во регионот.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ