недела, 23 јуни 2024

Иранскиот лидер: Им ги бакнуваме рацете на оние кои го планирале нападот на Израел

Иранскиот врховен лидер ајатолахот Али Хамнеи негираше дека Иран е вмешан во смртоносните напади кои во саботата ги почна Хамас.

Објавено на

часот

Сподели

Но, според Ројтерс, тој кажал: „Им ги бакнуваме рацете на оние кои го планирале нападот на ционистичкиот режим“.

Иран ја финансира палестинската исламистичка група Хамас и ги снабдува милитантите со оружје.

Во нападот на Хамас во Израел загинале над 900 луѓе, а над 2.400 се ранети.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ