недела, 21 април 2024

Ирански министер: Ако влезе Израел во Газа, водачите на отпорот ќе го претворат во гробишта

Иранскиот министер за надворешни работи Хосеин Амир-Абдолахиан изјави за Ал џезира дека доколку Израел одлучи да влезе во Газа, „водачите на отпорот ќе го претворат Израел во гробишта за окупаторските војници“.

Објавено на

часот

Сподели

Коментарите на иранскиот министер за надворешни работи следеа по состанокот со емирот на Катар, шеикот Тамим бин Хамад Ал Тани.

Иранскиот министер за надворешни работи истакна дека додека израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху има надежи и соништа, тој и неговата влада молчат.

„Вашингтон зачекори напред за да ја зачува статуата и марионетата на Израел“, рече Амир-Абдолахиан.

„Ако се прошири опсегот на војната, големи загуби ќе претрпи и Америка“, додаде тој.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ