четврток, 30 мај 2024

Ирански командант: Иран би можел да ја преиспита својата нуклеарна политика

Ирански командант навести дека Техеран би можел да усвои нова насока на својата нуклеарна политика во екот на растечките тензии на Блискиот Исток.

Фото: ЕПА

Објавено на

часот

Сподели

„Ако Израел се заканува со напад на иранските нуклеарни објекти и планира да врши притисок врз Иран, ревизија на нуклеарната доктрина и политиката на Исламската Република и договорот за досегашните принципи се можна и замислива“, кажа командантот за нуклеарна безбедност Ахмад Гагхталаб, пренесува агенцијата Тасним.

Досега иранскиот политички врв истакнуваше дека целта не им е развивање нуклеарно оружје и дека нивната домашна нуклеарна програма се развива исклучиво во цивилни цели.

Иран во саботата го изврши својот прв директен напад на Израел, како одмазда за израелскиот напад на иранскиот конзулат во сирискиот главен град Дамаск, во кој беа убиени двајца високи ирански команданти.

Тензиите растат поради тоа што Израел вети дека ќе одговори на нападот, заканувајќи се со гаѓање ирански воени објекти и предизвикувајќи загриженост за понатамошна ескалација на конфликтот во сеопфатна војна.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ