сабота, 20 април 2024

Иран: Во следните неколку часа ќе започнеме превентивна акција против Израел

Иран предупреди дека може да се очекува „превентивна акција“ во наредните часови и дека Израел ќе се соочи со последици за секоја акција што ќе ја преземе во Газа, објави државната телевизија.

Објавено на

часот

Сподели

„Сите опции се отворени за фронтот на отпорот против воените злосторства на Израел“, рече министерот за надворешни работи Хосеин Амирабдолахиан.

„Фронтот на отпорот е способен да води долготрајна војна со непријателот… во наредните часови можеме да очекуваме превентивна акција на фронтот на отпорот“, рече тој, пренесе Ројтерс.

„Водачите на отпорот нема да дозволат ционистичкиот режим да преземе каква било акција во Газа. Сите опции се отворени и не можеме да бидеме рамнодушни кон воените злосторства извршени против народот на Газа“, рече тој.

Иранскиот министер за надворешни работи не објасни што мисли под фронтот на отпорот, но терминот Оска на отпорот може да се однесува на лабав сојуз меѓу Иран, палестинските милитантни групи, Сирија, либанската милитантна група Хезболах и други фракции. Иран финансира групи како Хамас и Хезболах во регионот.

Иранскиот врховен лидер, ајатолахот Али Хамнеи, претходно изјави дека не е вклучен во нападите на Хамас врз Израел, но го поздрави, како што рече, „непоправливиот“ израелски воен и разузнавачки пораз.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ