понеделник, 27 мај 2024

Иран: Следниот напад ќе биде болен, ќе возвратиме во рок од неколку секунди

Сѐ повеќе високи ирански претставници ги предупредуваат и Израел и Западот за последиците од можната израелска одмазда за историскиот напад. Така, иранскиот воен портпарол ги предупреди САД, Обединетото Кралство, Франција и Германија да престанат да го поддржуваат Израел и рече дека ќе има уште посилен одговор од Иран доколку Израел возврати на нападите минатиот викенд.

Фото: ЕПА

Објавено на

часот

Сподели

Официјалната државна новинска агенција ИРНА објави дека бригадниот генерал Аболфазл Шекарчи рекол: „Ги потсетуваме шефовите на државите на Соединетите Американски Држави, Обединетото Кралство, Франција и Германија да престанат да го поддржуваат терористичкиот режим на Израел што убива деца. Исламската Република Иран докажа дека не е воен хушкач и нема тенденција да ја шири војната. Одговорот ќе биде посилен доколку режимот изврши уште поагресивен чин“.

Во текот на ноќта, висок ирански функционер изјави за катарската Ал џезира дека „Иран има широк спектар на опции што може да ги искористи против Израел“, па додаде дека „израелското малтретирање и побеснето однесување кон Иран нема да поминат“.

Во официјалното соопштение за разговорот меѓу иранскиот претседател Ебрахим Раиси и емирот на Катар се вели дека иранскиот лидер рекол: „Сега категорично изјавуваме дека и најмалата акција против иранските интереси сигурно ќе биде дочекана со остар и болен одговор против сите сторители.“

Ал џезира, исто така, објави дека на државната телевизија во Иран, заменик-министерот за надворешни работи Али Багери Кани рекол дека неговата земја нема да чека 12 дена за да одговори на уште еден израелски напад, туку ќе возврати „во рок од неколку секунди“.

Иран изврши повеќе од 300 напади со беспилотни летала врз Израел во текот на викендот, како одговор на, како што рече, уништувањето на неговиот конзулат во Дамаск на 1 април, за што го обвини Израел. Огромното мнозинство беспилотни летала и ракети не успеаја да стигнат до своите цели или беа соборени од израелската противвоздушна одбрана, помогната од коалицијата на партнери, вклучувајќи ги и Британија и Франција.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ