четврток, 20 јуни 2024

Иран претстави балистичка ракета со дострел од 2.000 километри

Објавено на

часот

Сподели

Техеран ја прошири својата ракетна програма, особено кога станува збор за балистичките ракети, и покрај противењето на САД и загриженоста од европските земји, наведува Ројтерс.

Исламската Република нагласува дека оваа програма е „исклучиво одбранбена“ и служи за одвраќање.

„Најновата балистичка програма и најновиот производ на авиоиндустриската организација беше претставена на церемонија на која присуствуваше и министерот за одбрана“, додава ИРНА.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ