вторник, 5 март 2024

Иран го ракетираше Пакистан, нуклеарно вооружените Пакистанци се закануваат со одмазда (ВИДЕО)

Пакистан остро го осуди иранскиот воздушен напад во нејзините граници, во кој загинаа две деца, нарекувајќи го „неиспровоцирано нарушување на воздушниот простор“ и заканувајќи се со одмазда. Иран тврди дека користел „прецизни проектили и беспилотни летала“ за да уништи две упоришта на сунитската милитантна група Јаиш ал-Адл во областа на селото Кох-е-Сабз во пакистанската југозападна провинција Балучистан.

Фото: принтскрин

Објавено на

часот

Сподели

Нападот доаѓа откако еден ден претходно Иран лансираше проектили врз северен Ирак и Сирија, што е најновата ескалација на непријателствата на Блискиот Исток. Постои ризик војната во Газа да се претвори во поширок регионален конфликт. Пакистанското Министерство за надворешни работи соопшти дека во нападот на нејзина територија биле убиени „две невини деца“ и го предупреди Иран на „сериозни последици“.

Тие го опишаа воздушниот напад како „неиспровоцирано нарушување на нивниот воздушен простор од страна на Иран во пакистанска територија“. „Уште позагрижувачки е што овој незаконски чин се случи и покрај постоењето на неколку канали за комуникација меѓу Пакистан и Иран“, додаваат тие во соопштението.

По нападот, нуклеарно вооружениот Пакистан „жестоко протестираше“ пред висок функционер во иранското Министерство за надворешни работи во Техеран и го повика иранскиот вршител на должноста, велејќи дека „одговорноста за последиците ќе биде директно на Иран“.

Милитантната група Јаиш ал-Адл доцна синоќа објави дека иранската Револуционерна гарда употребила шест јуришни беспилотни летала и низа ракети за да уништи две куќи во кои живееле децата и жените на нејзините борци.

Властите во провинцијата Балучистан изјавија за Си-ен-ен дека две девојчиња се убиени, а најмалку четири лица се повредени. Тие истакнаа дека станува збор за девојчиња на возраст од осум и 12 години, кои се наоѓале во оштетени куќи во селото Кох-е-Сабз.

Локалниот функционер Мумтаз Кетран истакна дека џамија во близина на куќите исто така била погодена за време на нападот. Селото Кох-е-Сабз, на околу 50 километри од пакистанската граница со Иран, е познато како дом на Мула Хашим, поранешен командант на Џаиш ал-Адл, кој беше убиен во судирите со иранските сили.

Минатиот месец Иран ги обвини милитантите на Јаиш ал-Адл за нападот врз полициската станица во иранската провинција Систан и Белучистан, што резултираше со смрт на 11 ирански полицајци. Јаиш ал-Адл, или Армијата на правдата, е сепаратистичка милитантна група што дејствува од двете страни на границата и претходно ја презеде одговорноста за нападите врз ирански цели.

Нивната декларирана цел е независност на ирански Систан и покраината Белучистан.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ