понеделник, 26 февруари 2024

Ирак го отповика својот амбасадор од Техеран на разговор за нападот врз Ербил

Ирак денеска го отповика својот амбасадор од Техеран поради нападот од Иран, при кој истрела балистички проектили врз цели во Ирак и Сирија, се наведува во соопштението на ирачкото Министерство за надворешни работи.

Фото: ЕПА

Објавено на

часот

Сподели

Иран претходно денеска објави дека тоа го направил со цел да ги одбрани својот суверенитет и безбедност, како и да се спротивстави на тероризмот, пренесува Ројтерс.

Како што се наведува во соопштението на ирачкото Министерство, владата на таа земја ќе ги преземе сите законски мерки, вклучително и поднесување жалба до Советот за безбедност на Обединетите нации, се додава во соопштението.

Иранската револуционерна гарда соопшти дека доцна во понеделникот го нападнала израелскиот „шпионски штаб“ во полуавтономниот регион Курдистан во Ирак, покрај извршените напади во Сирија против Исламска држава.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ