четврток, 23 мај 2024

Илјадници приврзаници на Педро Санчез на улиците на Мадрид против неговата оставка

Околу 10.000 приврзаници на шпанскиот премиер Педро Санчез се собраа денеска во Мадрид за да го поддржат лидерот и да побараат од него да не поднесува оставка од премиерската функција, по неодамнешните обвинувања против неговата сопруга Бегоња Гомез за корупција.

Епа

Објавено на

часот

Сподели

Гласачите на Социјалистичката работничка партија на Санчез носеа транспаренти со натписи „Педро, не се откажувај“ и „Демократија да, фашизам не“, како и социјалистички и ЛГБТ знамиња, пренесува Ефе.

„Како што можеби веќе знаете, ако не ве информирам, судот во Мадрид отвори прелиминарна постапка против мојата сопруга Бегоња Гомез, на барање на екстремно десничарската организација Чисти раце, за истрага на наводни кривични дела тргување со влијание и корупција во бизнисот“, објави премиерот во средата на платформата Икс.

Тој ги обвини „десничарските и крајно десничарските“ партии и медиумите за обвинувањата против неговата сопруга.

Санчез истакна дека таа ќе соработува со властите, и дека ќе треба до понеделник да одлучи дали ќе поднесе оставка, пренесува шпанскиот весник Диарио АС.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ