четврток, 22 февруари 2024

Хезболах истрела 30 ракети кон Израел како одмазда за напад на висок офицер

Хезболах истрела бараж од најмалку 30 ракети од Либан кон северниот дел на Израел доцна во четвртокот, неколку часа по наводниот напад на израелско беспилотно летало во јужниот либански град Набатие, кој бил насочен кон двајца оперативци на Хезболах, вклучително и еден висок командант, пишува Тајмс оф Израел.

Фото: ЕПА

Објавено на

часот

Сподели

Нападот со беспилотното летало, наводно, следел како одмазда за претходен напад на Хезболах врз воена база, при што тројца војници на ИДФ биле ранети – еден сериозно – додека бранот на прекугранични напади во текот на денот ги зголемуваат тензиите на границата.

Засега нема извештаи за повредени од ракетниот напад во градот Мерон во Горна Галилеја, кој се наоѓа појужно од повеќето северни градови кои биле погодени од ракетен оган на Хезболах од 8 октомври.

Силите предводени од Хезболах речиси секојдневно напаѓаат израелски заедници и воени пунктови долж границата од 8 октомври, еден ден откако нејзиниот сојузник, палестинската терористичка група Хамас, го започна својот масакр на 7 октомври, убивајќи 1.200 луѓе низ јужен Израел и киднапирајќи 253 лица. Хезболах вели дека неговите напади се за поддршка на Газа во време на војната што ја предизвика Хамас.

Хезболах во соопштение рече дека ракетниот напад бил насочен кон базата на ИДФ во Ајн Зеитим и доаѓа како одмазда за претходната „ционистичка агресија“.

Поради загриженоста за нова војна меѓу Израел и Хезболах, либанските власти во четвртокот рекоа дека странските дипломати ги интензивирале напорите за враќање на мирот во нестабилната либанско-израелска граница паралелно со тековните преговори за договор за заложниците и примирје во Газа.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ