среда, 12 јуни 2024

Хеликоптерот во кој загина иранскиот претседател е од 1960-тите години (ВИДЕО)

Иранската државна новинска агенција ИРНА објави дека Раиси летал со хеликоптер „бел 212“ од американско производство.

Фото: ЕПА

Објавено на

часот

Сподели

Според воениот аналитичар на Си-ен-ен, Седрик Лејтон, станува збор за хеликоптер што веројатно е во сообраќај уште од 1960-тите.

Тој додаде дека причина за несреќата може да биде набавка на резервни делови, односно потешкотии во набавката.

Хеликоптерот прво се произведуваше во САД, а потоа и во Канада.

„Во конкретниот случај мислам дека за несреќата придонеле проблемите со резервните делови поради санкциите и временските услови што беа многу лоши последните неколку дена во овој дел од северозападен Иран. Сето тоа, мислам, придонело за низа инциденти и серија одлуки што пилотот, а можеби дури и самиот претседател, ги донеле кога се управувало со овој авион… И, за нивна жал, резултатот е оваа несреќа“, рече Лејтон.

Како помошен хеликоптер, „бел 212“ е наменет да може да се приспособи на сите видови ситуации, вклучително и превоз на луѓе, распоредување на воздушна опрема за гасење пожар, транспорт на товар и оружје.

Иранскиот модел што се урна во неделата беше конфигуриран да превезува владини патници.

Според документите за сертификација на типот со Агенцијата за воздухопловна безбедност на Европската Унија, може да превезува 15 лица, вклучувајќи го и екипажот.

Го користат јапонската крајбрежна стража, американските служби за спроведување на законот и противпожарните служби, тајландската национална полиција и многу други.

Не се знае колку такви хеликоптери има иранската влада, но нејзините воздухопловни сили и морнарицата имаат вкупно 10 такви хеликоптери.

Последната фатална несреќа со бел 212 беше во септември 2023 година, кога приватниот авион се урна кај брегот на Обединетите Арапски Емирати, според Фондацијата за безбедност на летови, непрофитна организација што се фокусира на безбедноста на воздухопловството.

Последната иранска несреќа од ваков вид се случи во 2018 година, а во неа загинаа четири лица.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ