Бундеслига

Хари Кејн со хет-трик сам ја победи Борусија Дортмунд и испиша историја во Бундеслигата! (ВИДЕО)

Баерн Минхен слаеше со 0-4 на гостувањето кај Борусија Дортмунд, Хари Кејн со хет-трик ги предводеше „баварците“ до триумф на „Дер Класикер“.

Баерн Минхен на најдобар начин се опорави по шокантниот пораз од третолигашот Сарбрикен во Купот на Германија, вечерва избраниците на Томас Тухел славеа со 0-4 на гостувањето кај Борусија Дортмунд.

Мечот беше решен по само десетина минути игра, Упамекано погоди за водство од 0-1 во 4. минута, а Левандовски зголеми на 0-2 во 9. минута.

Во продолжението од мечот, Англичанецот се запиша во листата на стрелци уште два пати за хет-трик и историја.

Ниту еден играч во историјата на Бундеслигата не постигнал 15 гола во своите први 10 натпревари, па Хари Кејн ќе биде запишан во рекордите.