вторник, 16 април 2024

Хантер Бајден бара отфрлање на обвиненијата за затајување данок, тврди дека се политички мотивирани

Адвокатите на Хантер Бајден, синот на американскиот претседател Џозеф Бајден, побараа да се отфрлат обвиненијата против него за федерално затајување данок бидејќи, како што тврдат адвокатите, тие се дел од политички мотивирано гонење.

Фото: ЕПА

Објавено на

часот

Сподели

Ејб Лавел, главниот бранител на Хантер Бајден, истакна дека ова не е обичен случај, тврдејќи дека има неправилности во начинот на кој бил покренат и истражен, што федералните обвинители го отфрлија, пренесува Си-би-ес њуз.

Во правните поднесоци поднесени во последниве недели, канцеларијата на специјалниот обвинител Дејвид Вајс рече дека политиката нема никакво влијание врз случајот и ги отфрли тврдењата дека обвиненијата се покренати за да се смират републиканците, оценувајќи го тврдењето како „заговор“ и ништо повеќе од „куќа од карти“.

Окружниот судија на САД Марк Скарси подоцна укажа на недостаток на докази за поддршка на тврдењето дека политиката има какво било влијание врз обвиненијата.

Хантер Бајден не се појави на сослушувањето во средата, но се изјасни за невин по девет федерални даночни обвиненија во Централниот округ на Калифорнија во јануари, откако федералните обвинители наведоа дека тој учествувал во „четиригодишна шема“ за избегнување на плаќање на најмалку 1,4 милиони долари сојузни даноци и го обвинија за непријавување и плаќање данок, односно затајување.

Договорот за признавање вина за две обвиненија за прекршочни даноци и договорот за пренасочување на основата на обвинението за огнено оружје се земени во предвид на суд во јули 2023 година, кога судијата праша дали договорот ќе му овозможи на Бајден да избегне потенцијални идни обвиненија.

Адвокатите на Бајден тврдат дека договорот е сè уште правно обврзувачки и дека даночните обвиненија го прекршиле.

Федералните обвинители рекоа дека „предложениот договор“ не е одобрен од американската Канцеларија за условни и предистражни служби и сè уште не стапил во сила.

Се очекува судијата Скарси да донесе одлука на 17 април.

Сослушувањето за предлогот за отфрлање на обвинувањето доаѓа кога конгресните комитети предводени од републиканците ја завршуваат истрагата за импичмент на претседателот Бајден, која делумно се однесуваше на тоа дали претседателот профитирал од деловните потфати на Хантер Бајден.

Дел од испрашувањето на републиканците беше поврзано и со тоа дали високи функционери во администрацијата на Бајден презеле чекори за попречување на кривичните истраги против синот на претседателот.

За време на сведочењето зад затворени врати пред пратениците во февруари, Хантер Бајден ја отфрли истрагата како „неоснована и деструктивна политичка шарада“, тврдејќи дека неговиот татко не бил вклучен во неговите работи.

Претставникот Џејмс Комер, републиканец од Кентаки и претседател на Комитетот за надзор и одговорност на Претставничкиот дом, посочи дека ќе подготви кривична пријава откако ќе заврши истрагата.

Критичарите на истрагата велат дека конгресните комитети предводени од републиканците допрва треба да изнесат докази за вината на Хантер Бајден, пренесува Си-би-ес њуз.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ