петок, 1 март 2024

Хансен го симна Карабатиќ од врвот и стана најдобар стрелец во историјата на ЕП

Данска го загуби финалето на Европското првенство во Германија, Франција е новиот шампион, а утеха за Хансен може да биде тоа што го престигна Карабатиќ на листата на најдобри стрелци на континенталните шампионати.

Објавено на

часот

Сподели

Микел Хансен во финалето постигна девет голови и дојде до вкупна бројка од 296 погодоци на Европските првенства и стана најдобар стрелец.

Претходно рекордот го држеше Никола Карабатиќ кој не даде гол во денешното финале. Французнот остана на 295 голови на Европските првенства.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ