четврток, 23 мај 2024

Хамас: Сакаме вистински договор, но Нетанјаху сака војната да продолжи

Хамас сака смиреност и вистински договор за прекин на огнот во Газа, но израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху сака војната да продолжи, изјави високиот функционер на Хамас Калил ал-Хаја.

Епа

Објавено на

часот

Сподели

„Хамас не ги прекина ниту се повлече од преговорите за прекин на огнот, окупацијата се сврте против предлогот на посредникот“, изјави ал-Хаја за телевизијата Ал Араби во петокот, пренесува Ројтерс.

Палестинска милитантна група во петокот соопшти дека напорите за договор за прекин на огнот во Појасот Газа се вратиле на почеток откако Израел го одби предлогот на меѓународните посредници.

Последната рунда преговори за прекин на огнот во Газа заврши откако Израел им укажа на посредниците, вклучително и САД, Египет и Катар, за резервираноста на Тел Авив во врска со предлогот на Хамас за ослободување на заложниците, изјави израелски официјален претставник за Ројтерс.

Официјалниот претставник изјави дека израелската делегација се вратила од Каиро и дека Израел ќе ги продолжи воените операции во Рафа и другите делови на палестинската енклава како што е планирано.

Преговорите продолжија во вторникот во Каиро, кога делегациите на Хамас и Израел се вратија во египетската престолнина, откако претходната рунда разговори пропадна.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ