сабота, 20 април 2024

Хамас предупреди дека ќе ги прекине преговорите за заложниците поради смртта на 104 Палестинци

Хамас во соопштение предупреди дека денешниот инцидент може да доведе до неуспех во преговорите насочени кон договор за примирје и ослободување на заложниците, откако здравствените власти во Газа соопштија дека во израелскиот напад врз луѓе што чекале хуманитарна помош во близина на градот Газа биле убиени 104 Палестинци и биле ранети 280.

Илустрација: ЕПА

Објавено на

часот

Сподели

„Преговорите што ги води раководството на движењето не се отворен процес на сметка на крвта на нашиот народ“, се вели во извештајот, осврнувајќи се на смртните случаи и нагласи дека Израел ќе биде одговорен за каков било неуспех во разговорите.

Портпаролот на израелската војска рече дека нема сознанија за напад на таа локација. Војската подоцна соопшти дека десетици луѓе биле повредени како резултат на туркање и газење кога камионите со помош пристигнале во северниот дел на Газа.

Израелски извор рече дека војниците отвориле оган кон „неколку луѓе“ во толпата кои претставувале закана за нив.

Кабинетот на палестинскиот претседател Махмуд Абас соопшти дека тој „го осудува грдиот масакр извршен од израелската окупаторска армија утринава врз луѓето кои чекаа камиони со помош на обиколницата Набулси“.

Портпаролот на Министерството за здравство на Газа, Ашраф ал-Кидра, рече дека инцидентот се случил на обиколницата Ал-Набуси западно од градот Газа во северниот дел на енклавата.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ