четврток, 20 јуни 2024

Хамас понуди ослободување на некои заложници во замена за прекин на огнот

Би-би-си потврди дека Хамас понудил ослободување на некои од заложниците во замена за итен прекин на огнот, додека продолжуваат преговорите за ослободување на 203-те заложници кои се држат во Газа.

Објавено на

часот

Сподели

Израел досега не се согласил на тоа.

Во тек се преговори со меѓународно посредство околу заложниците држени во Газа. Нема официјална потврда од ниту една страна за детали од преговорите.

Хамас не ги држи сите заложници. Некои ги држат други вооружени милитантни групи.

Нивното заробеништво во Газа е комплициран фактор за израелските команданти кои планираат копнена инвазија.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ