недела, 26 мај 2024

Хамас до преговарачите: „Немаме 40 живи израелски заложници потребни за прекин на огнот“

Палестинската милитантна група Хамас навести дека во моментов не е во можност да идентификува и лоцира 40 израелски заложници потребни за првата фаза од договорот за прекин на огнот, изјави за Си-ен-ен израелски функционер и извор запознаен со тековните преговори.

Фото: ЕПА

Објавено на

часот

Сподели

Во рамката поставена од преговарачите се наведува дека во текот на првата шестнеделна пауза во борбите, Хамас треба да ослободи 40 заложници, меѓу кои и сите жени, како и болни и постари мажи. Во замена, стотици палестински затвореници ќе бидат ослободени од израелските затвори.

Хамас на меѓународните посредници, вклучувајќи ги Катар и Египет, им кажал дека нема 40 живи заложници кои ги исполнуваат критериумите за ослободување, велат изворите, според Си-ен-ен. Записите на овој медиум за условите во кои се наоѓаат заложниците исто така укажуваат на тоа дека има помалку од 40 живи заложници кои ги исполнуваат предложените критериуми.

Неспособноста или неподготвеноста на Хамас да му каже на Израел кои заложници ќе бидат ослободени, а кои се живи е голема пречка, додаде друг извор.

Израел наводно барал Хамас да дозволи ослободување на помлади мажи, вклучително и војници, изјави израелски официјален претставник.

За време на неколкумесечните преговори по последниот прекин на огнот, Израел постојано бараше список на заложници. Хамас тврдеше дека им треба пауза во борбите за да можат да ги следат и соберат заложниците, истиот аргумент што го изнесоа и во ноември пред да заврши еднонеделната пауза откако Хамас не успеа да испорача уште заложници.

Се верува дека повеќето од речиси 100-те заложници се мажи, војници на ИДФ или резервисти. Се очекува Хамас да се обиде да ги искористи во подоцнежна фаза за да преговара за позначајни отстапки, вклучително и ослободување на повеќе високи затвореници и траен прекин на војната.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ