сабота, 22 јуни 2024

Гвардиола: Игравме со болка од минатата сезона

Објавено на

часот

Сподели

Според изјавата на Пеп Гвардиола по мечот, фудбалерите на Манчестер Сити имале дополнителена инспирација од минатогодишниот пораз од Реал Мадрид во Лигата на шампионите кога „граѓаните“ загубија добиен меч.

„Игравме со болка од минатата сезона“, рече Пеп Гвардиола по натпреварот.

„Зборувавме пред да излеземе на теренот и им реков: „Сакате ли да играме против Интер или не? Запрашајте се самите. Ако играте 90 минути мислејќи дека сакате да играте против Интер, тогаш ќе го победите Реал Мадрид“. Момците одиграа со дух“.

„Ние четири години по ред го освојуваме Карабо Купот. Тоа е еден неверојатен детаљ за овој тим, кој значи дека ние сме скромни и секое натпреварување го сфаќаме сериозно“.

Пеп има големи пофалби за Бернардо Силва кој со двата гола во првото полувреме беше клучен за победата.

„Бернардо Силва е еден од најдобрите фудбалери кои некогаш сум ги видел во животот“, смета Гвардиола.

Манчестер Сити оваа сезона може да освои тројна круна. Им фали бод за титулата од Премиерлигата, а играат и финале во ФА Купот и Лигата на шампионите.

„Ајде да ги освоиме прво првите две. Блиску сме до Премиерлигата. А во финалињата ќе играме против нашите соседи и портив италијански тим. Таму сме, фудбалерите може да размислуваат на тоа, да го замислуваат. Три натпревари се“.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ