вторник, 23 април 2024

Гувернерот на Оклахома го потпиша најстрогиот закон за абортус во САД

Објавено на

часот

Сподели

„Им ветив на луѓето од Оклахома дека како гувернер ќе го потпишам секој дел од законот што се залага за живот што ќе ми дојде на маса, па горд сум што денес можам да го одржам тоа ветување“, рече Стит, како што пренесуваат медиумите од Оклахома.

Законот, кој беше поддржан од републиканците со потписот на Стит, стапува на сила веднаш, а исклучоци се дозволени само кога станува збор за медицински причини, силување и инцест. Законот не забранува употреба на контрацепција или итна контрацепција.

Центарот за репродуктивни права, глобална група со седиште во Њујорк, рече дека ќе ја оспори забраната пред државниот суд. Оклахома е меѓу републиканските држави во земјата кои брзаат да усвојат закони против абортусот оваа година, очекувајќи дека Врховниот суд на САД наскоро ќе ја поништи пресудата Роу против Вејд, случај од 1973 година со кој се воспостави уставното право на абортус.

Нацртот објавен на 2 мај покажа дека конзервативното мнозинство во судот има намера да ги преиспита федералните права за абортус и да го врати прашањето за легализација на одделни држави. Четири клиники за абортус во Оклахома веќе престанаа да прават абортуси во очекување на забрана.

Оклахома во мај веќе донесе закон со кој се забрануваат абортуси по шестата недела од бременоста. Како и последната мерка, таа се потпира на извршување на граѓански тужби. Одредбата за извршување во двата закони настаната е по моделот на тексашкиот закон кој стапи на сила во септември и ги спречи клиниките да ги вршат речиси сите абортуси во државата.

Оклахома набрзо стана дестинација за жени од Тексас кои сакаат да абортираат по шестата недела од бременоста. Ограничувањата во Оклахома сега се проширија во делови од земјата каде што легалниот пристап до абортус е низок или непостоечки, принудувајќи ги пациентите да патуваат во држави како Канзас, Ново Мексико и Колорадо за да ја прекинат бременоста.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ