петок, 14 јуни 2024

Гувернер на регионот Херсон: Украинците убија 22 лица

Гувернерот на јужниот украински регион Херсон, назначен од Русија, ги обвини украинските сили дека убиле 22 лица и раниле 15 за време на ракетирањето на градот Садове.

Епа

Објавено на

часот

Сподели

Гувернерот Владимир Салдо изјави дека украинските сили намерно го нападнале регионот двапати за кратко време за да нанесат што е можно поголем број жртви. Нападот беше извршен со ракети ХИМАРС, испорачани од САД, додаде тој.

Леонид Пашечник, уште еден гувернер назначен од Русија на Луганск, окупирана област во североисточна Украина, изјави дека три лица загинале, 35 се ранети во украинскиот напад.

Руското Министерство за одбрана објави дека украинските сили користеле ракети АТАКМС испорачани од САД во нападот на градот Луганск.

Од Украина нема коментар за двата инциденти.

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, рече дека двата инциденти „ја разоткриле нечовечката, нацистичка природа“ на украинските власти, откако Соединетите Држави му дозволиле на Киев да користи оружје доставено од САД на руски цели во ограничени околности.

Захарова и претходно ја обвини Украина дека користи ракети ХИМАРС за да гаѓаат цивилни цели во јужниот руски регион Белгород.

Во Херсон, гувернерот Салдо напиша на апликацијата за пораки Телеграм дека погодената продавница е полна со клиенти и вработени во Садово, град јужно од регионалниот центар Херсон, кој го држат украински војници.

Тој изјави дека загинале 22 лица, 15 се повредени, од кои пет се во тешка состојба.

Руската новинска агенција ТАСС подоцна ја цитираше изјавата на Салдо за новинарите: „По првиот удар, жителите на околните куќи истрчаа да им помогнат на повредените и за кратко време погоди ракетата ХИМАРС. Меѓу загинатите има две деца“. Тој изјави дека украинските сили „намерно го повториле нападот за да предизвикаат што повеќе жртви“.

Руските трупи направија брз напредок во регионот Херсон за време на целосната инвазија на Украина во февруари 2022 година, но украинските сили повторно зазедоа делови од регионот, вклучително и регионалниот центар Херсон, подоцна истата година. Другите региони останаа во рацете на руските сили.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ