понеделник, 4 март 2024

Груби ја информираше Дрекслер за иницијативата за почеток на уставните измени

Објавено на

часот

Сподели

Скрининг-процесот и патот на евроинтеграциите, реформите во земјата, уставните измени како и економскиот развој, беа теми на разговор меѓу Груби и Дрекслер.

Амбасадорката Дрекслер истакна дека соработката меѓу двете земји таа треба да се продолжи уште поинтензивно во сите области од кои се од заемен интерес.

Двајцата соговорници разговараа за процесот на уставните измени и за обезбедување на поширока поддршка за продолжување на следната фаза од преговорите, при што Груби ја информира германската амбасадорка за заедничкиот проевропски фронт како и за иницијативата за почеток на уставните измени, се наведува во соопштението. 

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ