среда, 29 мај 2024

Грчко МНР: Заклетвата на Сиљановска Давкова го прекршува Договорот од Преспа

Билатералните односи со соседната земја и нејзиниот европски пат зависат од целосното спроведување на Договорот од Преспа и употребата на уставното име, соопштија од Министерството за надворешни работи (МНР) на Грција за инаугурацијата на Гордана Сиљановска Давкова и употребата на името Македонија и посочија дека оваа постапка претставува прекршување и на договорот и на Уставот.

Објавено на

часот

Сподели

Во реакцијата од грчкото МНР пишува дека за време на денешната заклетва во Собранието и покрај фактот што во официјалниот текст на заклетвата што ѝ беше диктиран, земјата беше под името „Северна Македонија“, новата претседателка, Сиљановска Давкова, одбра земјата да ја нарече Македонија.

„Оваа постапка јасно го прекршува Договорот од Преспа, но и Уставот на соседната земја, кој е усогласен со нејзините меѓународни обврски“, соопштија од грчкото МНР.

Посочија дека грчката Влада, и покрај приговорите што ги искажа како опозиција, го почитува Договорот како ратификуван меѓународен договор, кој надвладува која било друга законска одредба.

„Грција, во овој контекст, категорично изјавува дека дополнителниот напредок во нејзините билатерални односи со Северна Македонија, како и европскиот тек на земјата зависат од целосното спроведување на Договорот од Преспа и главно од употребата на уставното име на земјата, соопштија од грчкото МНР“, јави дописничката на МИА од Атина.

 

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ