вторник, 21 мај 2024

Грчките работници во транспортниот сектор штрајкуваат, возовите и бродовите не сообраќаат

Бродовите остануваат закотвени во грчките пристаништа, а железничките услуги денеска се суспендирани поради штрајкот на транспортните работници кои бараат повисоки плати за да се справат со зголемените животни трошоци.

Фото: ЕПА

Објавено на

часот

Сподели

Дури и автобусите и таксистите денеска не работат, па многу патишта во центарот на Атина се пренатрупани бидејќи жителите самите возат на работа.

Возачите се приклучија на 24-часовниот штрајк на најголемиот грчки синдикат на приватниот сектор ГСЕЕ, кој вели дека платите на превозниците сè уште заостануваат зад оние на нивните европски колеги.

Грција овој месец ја зголеми месечната минимална бруто плата за 6,4 отсто на 830 евра, што е четврто такво зголемување во последните пет години, додека земјата закрепнува од децениската финансиска криза.

Но, работниците велат дека тоа зголемување не е доволно за да ги следи зголемените трошоци за храна и домување. „Пораката е јасна. Работниците не можат да врзат крај со крај додека земаат најниски плати, а цените вртоглаво растат“, се вели во соопштението на ГСЕЕ, кој претставува околу 2,5 милиони работници.

Конзервативната влада на премиерот Киријакос Мицотакис, која победи на реизборот во јуни минатата година, вети дека ќе ја зголеми месечната минимална плата на 950 евра до 2027 година, кога завршува нејзиниот мандат, и дека ќе ја зголеми просечната плата за повеќе од 25 отсто на 1.500 евра до истиот рок.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ