понеделник, 17 јуни 2024

Грчки гувернер: Израелско-палестинскиот конфликт може да ја поттикне инфлацијата во ЕУ

Војната меѓу Израел и палестинскиот Хамас може дополнително да ја забави економската активност во еврозоната и да ја поттикне инфлацијата, предупреди грчкиот гувернер Јанис Стурнарас во интервју за Фајненшл тајмс.

Објавено на

часот

Сподели

Конфликтот може да предизвика пореметувања на енергетските пазари и да предизвика нов бегалски бран, објасни грчкиот гувернер и член на Управниот совет на Европската централна банка (ЕЦБ).

Стурнарас изјави дека превирањата на Блискиот Исток ја промениле рамнотежата против какво било дополнително заострување на монетарната политика.

„Еврозоната останува голем нето увозник на енергија и конфликтот веројатно ќе има стагфлациски ефект доколку стане проблем“, рече Стурнарас, додавајќи дека „хуманитарната криза“ во Газа, исто така, може да предизвика бран бегалци да пристигне во Европа.

„Мораме да бидеме подготвени; ако има егзодус на луѓе, по дефиниција знаеме дека Европа и југот на Европа ќе бидат првата станица, така што тоа ќе биде сериозен економски и социјален проблем“, рече тој.

Економијата на еврозоната е веќе на „критична точка каде што ако продолжиме да ги зголемуваме каматните стапки, ризикуваме нешто да се прекрши“, рече тој. „Има голем напредок во однос на намалувањето на инфлацијата, ние сме речиси стагнирани во активноста на еврозоната и доживеавме намалување на кредитирањето од страна на банките“.

ЕЦБ ја подигна референтната депозитна стапка од рекордно ниско ниво од минус 0,5 отсто на највисоко ниво на сите времиња од 4 отсто за да се справи со најголемиот пораст на инфлацијата во една генерација.

Запрашан кога мисли дека ЕЦБ би можела да почне да ги намалува стапките, Стурнарас рече: „Доколку инфлацијата во средината на следната година… падне близу 3 проценти, тоа е можеби моментот да почнеме да размислуваме за намалување на стапките“.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ