четврток, 30 мај 2024

Граната најдена покрај пругата кај Градско

Покрај пругата кај селото Виничани, блиску до Градско, пронајдена е неиспукана граната. Во кусата информација нема детали како таму се нашла гранатата, од чие производство e и од кога и од каде можеби потекнува.

Фото: Архива

Објавено на

часот

Сподели

„Во СВР Велес вчера во 10,30 часот било пријавено дека при извршување земјоделски работи на нива покрај железничката пруга во атар на село Виничани, Општина Градско, била пронајдена една неиспукана артилериска граната калибар 100 мм“, се вели во полициската информација и се додава дека граната била безбедно подигната од пиротехничар од Дирекцијата за заштита и спасување.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ