недела, 14 април 2024
Во Штип

Граѓаните денес ќе можат одблизу да се запознаат со војниците и армиската опрема

По повод одбележување на 75 години од формирањето на НАТО и четири години од нашето членство во Алијансата денеска во Штип Министерството за одбрана и Армијата на Македонија во соработка со локалната самоуправа, организираат отворен ден за граѓаните.

Објавено на

часот

Сподели

На отворениот ден, како што е најавено, присутните ќе имаат можност да проследат повеќе музички нумери во изведба на воениот оркестар, приказ на борбени вештини на припадниците на специјалните сили и да се запознаат со дел од армиските возила и опрема со кои располагаат единиците на Армијата.

Граѓаните во директна комуникација со армиските припадници ќе можат да се запознаат со техничките карактеристики на воената опрема и возила меѓу кои и најновите возилата од видот JLTV, обученоста и опремата на специјалните единици на Армијата.

На активноста ќе присуствува министерката за одбрана Славјанка Петровска, командантот на 1.пешадиска бригада, бригаден генерал Сашко Лафчиски и претставници од локалната самоуправа.

Ова е трет по ред отворен ден како дел од планирани настани кои се организираат во седум градови во внатрешноста и во Скопје со кои ќе се одбележат 75 години од формирањето на НАТО и четири години членство на Македонија во НАТО.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ