сабота, 22 јуни 2024

Град, грмотевици, поројни дождови, силно невреме го зафати кумановско

Јужно од Скопје се наоѓа позначителна нестабилна облачна маса која се очекува да го зафати југоисточниот дел од Скопската котлина и во ова подрачје да има појава на невреме со интензивен пороен дожд, чести грмежи, силен ветер и можна појава на град, предупредија вечерва од Центарот за управување со кризи (ЦУК). Правецот на движење на оваа нестабилна маса е кон исток и североисток.

 

Објавено на

часот

Сподели

До ЦУК стигнале пријави за поплавувања и штети од пороен дожд и град во општините Куманово, Старо Нагоричане и Липково, а заради обилни врнежи во Косово се очекува зголемување на водостојот на рката Лепенец.

На Единствениот повикувачки број за итни случаи 112 во ЦУК е добиена пријава за поплавен двор во кој има трафостаница на ЕВН.

На 112 во ЦУК добиена е пријава од село Младо Нагоричане – Општина Старо Нагоричане, поточно во месност викана Подкаменчиња. Граѓанин пријавил дека заради обилните врнежи од дожд и град настаната е голема штета.

„Информира дека уништени му биле 300 родни дрвца и дека му е оштетен кровот од неговата викенд куќа. Од страна на Регионалниот ЦУК Куманово, за настанот е известено лице за контакт од Општина Старо Нагоричане“, информира ЦУК.

На територијата на Општина Липково, во селата Липково, Отља, Оризаре и Слупчане во 18:15 часот почна да врне дожд, проследен со ветар , паднал и многу град. Според првите податоци од Општина Липково оштетени се земјоделски садници и има оштетени автомобили.

ЦУК предупредува дека, според УХМР се очекува зголемување на водостојот на дел од реките.

„Конкретно, заради обилни врнежи од дожд во Косово, таму е зголемен водостојот на реката Лепенец. Во текот на вечерните и ноќните часови се очекува да има зголемување на водостојот и во нашата земја. Истовремено, ЦУК предупредува на внимателно движење покрај коритото на реката Лепенец“, предупредуваат од ЦУК.

 

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ