вторник, 28 мај 2024
ЦУК

Гореа две диви депонии, една во Дебар, друга во Фалише

Во последното деноноќие имало два пожара на отворено. Гореле и биле изгаснати две диви депонии, една во градот Дебар и една дива депонија покрај патот за село Фалише, во Општина Тетово.

Објавено на

часот

Сподели

Како што информира Центарот за управување со кризи (ЦУК), во двата случаја било интервенирано со по едно противпожарно возило и двајца пожарникара.

Во последното деноноќие имало вкупно 1.659 повици на единствениот повикувачки број за итни случаи 112 во ЦУК. Од нив „реални“ биле 55,70 отсто, а 44,30 отсто биле за други потреби на граѓаните што не биле итни. Кон полиција биле упатени 59, 92 отсто, кон итната медицинска помош 38,91 отсто, а кон пожарникарите 0,78 отсто од реалните повици кон 112.

Од ЦУК посочуваат дека има најавено минирање на локалитетот село Бањица, Коридор 8 и 10, патниот правец Тетово – Гостивар – Букојчани и Требеништа – Струга – Ќафасан.

„Граѓаните да не се вознемируваат ако слушнат детонации во тој реон“, се вели во соопштението.

Според метеоролозите, денеска при крајот на денот и вечерта, а в среда и четврток под влијание на нов влажен бран во поголем дел од земјава ќе има пороен дожд и грмежи, локално процесите ќе бидат поинтензивни и во форма на невреме со пообилни врнежи и засилен ветер.

Од ЦУК препорачуваат во случај на појава на електрични празнења поголема внимателност, да не се престојува на отворен простор и под осамени дрвја. Сите итни случаи да се пријавуваат на единствениот повикувачки број за итни случаи 112.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ