четврток, 20 јуни 2024

Ѓорческа се пласира во финалето во Куршумлиска Бања

Објавено на

часот

Сподели

За разлика од напорниот воведен меч, Ѓорческа денеска доминираше против 18-годишната Јулие Штруплова од Чешка (434. на ВТА-листата), надигрувајќи ја со 6-2, 6-3. Во првиот сет и двете тенисерки почнаа со загубен сервис, но Ѓорческа продолжи со пет освоени гејма едноподруго за да го комплетира за неполни 30 миунти.

Вториот, иако почна со 4-0 за Ѓорческа, дојде до пад во играта, противничката беше порамноправна, сепак не успеа да го смени епилогот. Во четвртфиналето Ѓоческа ќе се соочи со осмата носителка, Касја Риналдо Персон, која се наоѓа на 374. место на ВТА-листата.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ