вторник, 28 мај 2024

Големи поплави во Авганистан, стотици загинати (ВИДЕО)

Три Авганистански провинции се погодени од разорни поројни поплави додека нов бран поплави му се заканува на северот на земјата, соопштија денеска властите, додавајќи дека загинале најмалку 153 лица.

Скриншот

Објавено на

часот

Сподели

Провинцијата Баглан го сноси најголемиот товар од катастрофата. Официјални лица се обидуваат да го утврдат точниот број на жртвите, Министерството за внатрешни работи соопшти дека има најмалку 153 загинати и уште 100 повредени.

Официјални лица во соседната провинција Тахару пријавија повеќе од 20 смртни случаи, додека провинцијата Бадакшан потврди два смртни случаи и две исчезнати лица. Поплавите предизвикаа уништување на имотот и земјоделството во сите погодени подрачја.

Авганистанското Министерство за здравство во соопштение потврди дека телата на жртвите се пренесени во регионалните болници, но ги нагласи тековните напори за утврдување на точниот број на жртви, бидејќи размерите на човечките загуби остануваат нејасни.

Спасувањето е отежнато поради непристапноста на погодените подрачја. Испраќањето на копнени спасувачки тимови се покажа неуспешно, што го натера авганистанското Министерство за одбрана да распореди хеликоптери за операции за пребарување и спасување, како и за транспорт на потенцијални жртви.

Жителите на Баглан ги окарактеризираа поплавите како поголеми од сите претходни.

Авганистан веќе некое време постојано е зафатен од поплави. На почетокот на неделата имаше загинати и разурнувања во делови од земјата по обилните врнежи. Најмалку 70 лица ги загубија животите во поплавите минатиот месец.

Експертите за ова ја обвинуваат климатската криза. По децении војна и конфликти, земјата едвај има средства да ги ублажи последиците од климатските промени.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ