сабота, 20 април 2024

Голем пожар во Австралија, стотици граѓани евакуирани, огнот зафати куќи (ВИДЕО)

Шумскиот пожар во австралиската држава Викторија продолжи да се шири денеска, поради што властите наредија итна евакуација на стотици жители на населбата Амфитеатар.

скриншот

Објавено на

часот

Сподели

Под контрола се ставени пожарите што избувнаа на почетокот на неделава во државата Викторија во градовите Раглан и Бофор, пренесува Ројтерс.

Повеќе од 2.000 лица беа евакуирани во петокот од тие области откако пожарот што ја зафати ниската вегетација излезе од контрола.

Австралиската јавна служба денеска извести дека три куќи и неколку помошни објекти биле уништени оваа недела од шумските пожари во државата Викторија.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ