четврток, 20 јуни 2024
Вимблдон

Ѓоковиќ во три сета го победи Вавринка и израмни рекорд на Сампрас

Објавено на

часот

Сподели

Српскиот тениски ас релативно лесно го доби дуелот со еден од поголемите ривали од минатото. Ѓоковиќ се испоти само при последниот сет, но тој му донесе изедначување на рекорд на Пит Сампрас.

Ѓоковиќ и Сампрас се тенисерите со најмногу добиени тај-брејкови во серија на грен слем турнири, вкупно 12 по ред. Тоа говори многу за психолошката сила на Србинот. Доколку го добие и следниот тај-брејк, Новак и во оваа категорија ќе стане осамен на врвот.

Во осминафиналето Ѓоковиќ ќе игра со Хуркач кој во три сета го доби дуелот со Мусети.

 

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ