понеделник, 24 јуни 2024
Вимблдон

Ѓоковиќ го победи Рубљов и се пласира во полуфиналето на Вимблдон

Објавено на

часот

Сподели

Рубљов одлично го почна натпреварот добивајќи го сетот со 6-4, но Ѓоковиќ врати на мастрален начин со 6-1 и израмни на 1-1 во сетови.

Третиот и четвртиот сет му припаднаа на Ѓоковиќ со 6-4 и 6-3 за победа од 3-1.

Во полуфиналето Ѓоковиќ ќе игра против Синер кој исто така со 3-1 (6-4, 3-6, 6-2, 6-2) беше подобар од Сафулин.

Утре се играат преостантите два четвртфинални меча, Медведев – Еубанкс и Алкараз – Руне.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ