вторник, 5 март 2024

Ѓорческа тргна со победа на турнирот во Анталија

Најдобрата македонска тенисерка, Лина Ѓорческа со убедлива победа во два сета на Холанѓанката Маделиеф Хагеман го почна ИТФ фјучрс турнирот во Анталија кој се игра за награден фонд од 25.000 долари.

Објавено на

часот

Сподели

Мечот траеше 71 минута, а Ѓорческа извојуваше победа во два идентични сета од по 6-2.

Ова беше прв меч за Македонката по квалификациите на Австралија опен.

Ѓорческа која е трета носителка на турнирот во Анталија, во второто коло ќе игра со победничката од мечот меѓу Унгарката Амариса Киара Тот и Владислава Андреевскаја од Казахстан.

Македонската тенисерка настапува и во конкуренција на двојки заедно со Ева Ведер од Холандија, каде се рангирани како втори носителки и во првото коло ќе играат против јапонските тенисерки Мајука Аикава и Фуна Козаки од Јапонија.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ