среда, 29 мај 2024

Ѓоковиќ урна рекорд на Федерер, стана највозрасен лидер на АТП ранг листата

Новак Ѓоковиќ ја почна 420. недела на првото место на АТП листата, а тоа значи уште еден рекорд во неговата кариера.

Објавено на

часот

Сподели

Со 36 години и 322 дена, Ѓоковиќ е највозрасниот тенисер во историјата кој бил прво место на АТП листата. Овој рекорд претходно го држеше Роџер Федерер.

Што се однесува до останатите тенисери, на 36-годишна возраст во топ-10 биле само уште Џими Конорс и Рафаел Надал, но не на првото место.

 

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ