четврток, 13 јуни 2024

Ѓоковиќ е опериран во Париз, го пропушта Вимблдон, неизвесен е за Олимпијадата

Српскиот тениски ас, Новак Ѓоковиќ утрово е опериран во Париз по повредата на менискусот на десното колено која ја заработи за време на мечот против Аргентинецот, Франциско Серундоло.

Објавено на

часот

Сподели

Ѓоковиќ ќе биде во аут најмалку три недели и речиси со сигурност ќе го пропушти Вимблдон.

Целта на Ѓоковиќ е да се опорави на време за Олимписките игри во Париз кои почнуваат од 26. јули.

Доколку опоравувањето оди според планираното, Новак би требало да биде подготвен за Олимпијадата, но засега останува неизвесно дали ќе биде целосно фит дотогаш.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ