среда, 19 јуни 2024

Германскиот канцелар има лоши вести за Украина во врска со НАТО

Објавено на

часот

Сподели

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, претходно овој месец изјави дека сите членки на воената алијанса се согласиле да му посакаат добредојде на Киев, но само ако и кога ќе ја победи Русија.

Шолц за германскиот весник „Ди велт“ изјави дека засега западните поддржувачи на Украина треба да се фокусираат на помагање на Киев да се одбрани, а во иднина ќе биде неопходно да се разговара за безбедносните гаранции за Киев.

„Но сега сме далеку од тоа“, рече Шолц.

На прашањето дали теоретски би поддржал Украина да влезе во НАТО по завршувањето на воениот конфликт со Русија, германскиот канцелар рече дека „на сите им е јасно дека тоа нема да биде на дневен ред во блиска иднина“.

Според Шолц, една од причините за тоа е тоа што има цела низа барања што припаѓаат во критериумите на НАТО што Украина во моментов не може да ги исполни.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ