сабота, 24 февруари 2024

Германскиот канцелар и италијанската премиерка подготвуваат заеднички акционен план

Објавено на

часот

Сподели

Идејата уследи по претходниот договор за пријателство потпишан меѓу Италија и Франција со цел двете земји да соработуваат поблиску на теми како што се економската, безбедносната и миграциската политика. Детали за конкретната содржина на планираниот германско-италијански договор не беа однапред објавени.

Мелони и нејзината крајно десна националистичка партија Браќа на Италија управуваат со земјата од крајот на октомври 2022 година, заедно со конзервативната партија Форца Италија и десничарската популистичка Лига. Тие дојдоа на власт со ветување дека ќе ја стават под контрола нерегуларната имиграција.

Неодамна имаше спор со Берлин околу германската финансиска помош за невладините организации кои со бродови спасуваат мигранти од Средоземното Море и ги носат на копно во Италија. Во септември, Мелони се пожали за ова во писмо до Шолц.

На почетокот на октомври, земјите-членки на ЕУ се договорија за заеднички став за планираната европска реформа за азил, по што следеа разговори за помирување меѓу Германија и Италија. На неформалниот самит на ЕУ во Гранада, Шпанија во октомври, двајцата лидери зборуваа за одличната соработка меѓу двете земји.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ